Hi, How Can We Help You?

EMDR Terapisi

Turgutlu EMDR Terapisi

EMDR, İngilizcede “Eye Movement Desensitization and Reprocessing” kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşur ve Türkçe olarak “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” olarak çevrilebilir. Basit bir tabirle EMDR, geçmişte yaşadığımız ve halen etkisi altında kalmaya devam ettiğimiz rahatsız edici anılara farklı anlamlar yüklemek ve bu sayede de etkisinden çıkmamızı ve rahatlamamızı sağlayan bir terapi çeşididir.

Geçmişte yaşadığınız bir travma, hafızalarınızdan silemediğiniz kötü bir anıya farklı anlamlar yükleyerek, farklı şekillerde düşünerek artık ondan korkmayacak, endişelenmeyecek hale getirilebilir. Bu da EMDR ile mümkündür, Turgutlu EMDR terapisi açısından oldukça ileride bir kenttir. Hemen hemen her psikolog EMDR terapisinde kendini geliştirmiş ve danışanlarının bu korkulardan arınmasını sağlamaktadır. Böyle bir korkunuz varsa ve baş etmekte güçlük çekiyorsanız mutlaka destek almayı düşünmelisiniz.

EMDR terapisi; kaza, şiddet, deprem, savaş gibi insanların travma geçirebilecekleri ve kötü anılar biriktirebilecekleri olaylardan sonra terapi alarak bu anıların kötü etkilerinden kurtulmalarını sağlar. Ayrıca yukarıda yer alan ve onların benzeri durumlar insanlarda bir travma yaratacağı ve travmanın sonucu olarak anksiyete, depresyon ve öfke nöbetleri gibi durumlar yaşanacağı için bunlar da EMDR terapisi ile tedavi edilebilir. Tüm bunların yanı sıra EMDR terapisi aile içindeki çatışmaları, boşanma durumları gibi insanların iyice depresif olduğu koşullarda da işe yaramaktadır. Fobiler, kaygı bozuklukları konularında da son derece etkili bir terapi yöntemi olduğu gözlemlenmiştir.

Turgutlu EMDR Terapisi Hizmeti

EMDR terapisi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama olarak 3-4 seansta tamamlanmaktadır. Bu durum kesinlikle farklı psikolojilerde olan insanlara, yaşadıkları travmalara göre çok büyük değişiklikler meydana getirmektedir. Ortalama olarak 3-4 seansta tamamlanan terapilere nazaran 10-15 seansa kadar çıkabilen terapiler de görülmüştür. Günümüzde halen EMDR terapisinin gerekli ve etkili bir yöntem olup olmadığı tartışılsa da EMDR dünyanın önde gelen uluslararası sağlık kuruluşlarından Dünya Sağlık Örgütü, Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı, Türkiye Psikiyatri Derneği gibi kurumlar tarafından kabul görmüştür. Bu gibi kurumların kabul ettiği ve yapılan araştırmalar sonucunda büyük bir başarı oranı bulunan EMDR terapisi ile geçmişte yaşanılan ve sizi kötü etkileyen olay ve durumlardan destek alarak kurtulabilmek mümkün kılınmıştır.

Son derece yeni bir terapi yöntemi olsa da Turgutlu EMDR terapisi hizmeti pek çok psikolog tarafından verilmektedir. Bu terapinin başarılı sonuçlanması için öncelikle psikolog ile danışan arasında çok iyi ve sıkı bir bağ kurulmalıdır. Daha sonra danışanın bu olayları en açık ve şeffaf şekliyle psikoloğa anlatması gerekmektedir. Bu terapi esnasında anlatılan hiçbir şey yalan olmamalıdır. Bu terapiden en iyi sonucu alabilmek için terapistin bu eğitimi iyi bir şekilde almış olması ve uzmanlaşmış olması çok önemlidir. Aksi takdirde sizi korkutan, üzen travmalarınızı 8-10 seans boyunca tekrar konuşup canlandırmak dışında bir yol alamamanızla sonuçlanabilir.

Turgutlu EMDR Terapisi Hizmeti Veren Yerler

Bu tarz terapiler eskiden İstanbul, Ankara gibi metropol şehirler dışında bulunamıyordu fakat son yıllarda Turgutlu EMDR terapisi hizmeti veren yerlerin sayısında ciddi bir artış söz konusu. Bu da insanların travmalarından kurtulmak ve huzurlu bir yaşam sürmek için bu tedaviyi tercih ettiği anlamına geliyor. Siz de geçmişte yaşadığınız ve halen yakanızı bırakmayan bu travma ve korkularınızı yenebilir huzurlu ve yeni bir hayata başlayabilirsiniz. Anka Psikoloji Merkezinde verilen EMDR terapisi ile Turgutlu’da yaşayan pek çok kişi bu travma ve korkularından kurtularak yeni hayatına ilk adımı attılar.